Czy ptaki jedzą robaki?

Sójka to przedstawiciel rodziny krukowatych. Jest średnim ptakiem, który mieszka w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części Afryki. Także na obszarze Polski gatunek ten śmiało uznać można za rozpowszechniony. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej barwnych ptaków z rodziny krukowatych, które spotyka się w całej Europie.

Jego oryginalne połączenie czerwonobrązowej barwy ciała z przeplatającą się czernią i niebieskim kolorem na skrzydłach, powoduje, że ptak ten jest szalenie łatwy do rozpoznania. Samiec i samica sójki mają takie same ubarwienie , a także bardzo zbliżone do siebie rozmiary ciała. Przepiękne prążkowane pióra sojki niezwykle często można zobaczyć w opadających liściach z drzew, bowiem to właśnie w okresie jesieni ptaki te się pierzą, gubiąc swoje pióra. Pióra sojki mogą zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej.

Ptaki a robaki

Starczy zaledwie jedno pióro, by znający się na rzeczy ornitolog, potrafił powiedzieć, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na bazie których można określić wiek tych ptaków. Długość ciała sojki sięga najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka zawiera się w kolei w przedziale od 52 do 58 centymetrów. Ptaki te niezaprzeczalnie nie są zaliczane do większych, a masa ich ciała wynosi najczęściej od 150 do 180 gram. Czytaj dalej Czy ptaki jedzą robaki?