Czy ptaki jedzą robaki?

Sójka to przedstawiciel rodziny krukowatych. Jest średnim ptakiem, który mieszka w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części Afryki. Także na obszarze Polski gatunek ten śmiało uznać można za rozpowszechniony. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej barwnych ptaków z rodziny krukowatych, które spotyka się w całej Europie.

Jego oryginalne połączenie czerwonobrązowej barwy ciała z przeplatającą się czernią i niebieskim kolorem na skrzydłach, powoduje, że ptak ten jest szalenie łatwy do rozpoznania. Samiec i samica sójki mają takie same ubarwienie , a także bardzo zbliżone do siebie rozmiary ciała. Przepiękne prążkowane pióra sojki niezwykle często można zobaczyć w opadających liściach z drzew, bowiem to właśnie w okresie jesieni ptaki te się pierzą, gubiąc swoje pióra. Pióra sojki mogą zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej.

Ptaki a robaki

Starczy zaledwie jedno pióro, by znający się na rzeczy ornitolog, potrafił powiedzieć, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na bazie których można określić wiek tych ptaków. Długość ciała sojki sięga najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka zawiera się w kolei w przedziale od 52 do 58 centymetrów. Ptaki te niezaprzeczalnie nie są zaliczane do większych, a masa ich ciała wynosi najczęściej od 150 do 180 gram.

Sojka jest ptakiem, którego w okresie letnim można rozpoznać po typowym dla niego, ostrym skrzeku „kreecz”, lub też „kaszach”. Jest to ptak bardzo hałaśliwy, który ma talent do naśladowania głosów ptaków, które miał okazję spotkać w trakcie swoich wojaży. Sójka to również ptak bardzo czujny, który bardzo często nazywany jest „strażnikiem lasów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *